top of page

Вміння знаходити обдарованих дітей - талант, 

Вміння їх виховувати - мистецтво,

Але найважливішим є любов до дитини.

Досвід роботи

Методична проблема

Формування ключових

компетентностей учнів

«Світ, в якому житимуть наші діти, змінюється в чотири рази швидше, ніж наші школи». Ці слова доктора Вілларда Деджетта, директора Міжнародного центру керівництва і освіти чи не найкраще характеризують становище  сьогоднішньої освіти і не можуть залишити байдужими жодного учителя. З іншого боку, зважаючи на постійні зміни в освіті, значно важливіше, щоб кожен випускник мав навички самостійно діяти, навчатися, планувати та керувати власним майбутнім. Отже, тема мого досвіду педагогічної діяльності —

«Формування ключових компетентностей учнів».

Основними цілями педагогічної діяльності вбачаю  формування:

  • цілісної системи знань з математики та інформатики;

  • базових компетентностей учнів, як необхідних засад для швидшої адаптації випускника школи до умов сучасного соціуму;

  • атмосфери співробітництва, взаємодії вчителя та учня;

  • вміння усно і письмово висловлювати й тлумачити поняття, думки, почуття, факти та погляди;

  • логічного та критичного мислення, що розвивають як розумові, так і креативні здібності учнів;

  • умов для розвитку соціальної та громадянської компетентності дитини.

 

Для досягнення вищепоставлених цілей використовую такі психолого-педагогічні аспекти:

  • створення атмосфери зацікавленості кожного учня до предмета;

  • стимулювання учнів до вираження власної думки;

  • прагнення аналізувати роботу як свою так і колективну;

  • активізація навчальної діяльності учнів шляхом створення проблемних ситуацій, при яких кожен з учнів має змогу виявити ініціативу та проявити на уроці самостійність;

  • спонукання учнів до знаходження різних способів розв’язування завдань;

  • використання різних інтерактивних форм і методів роботи: роботи в парах, в групах, ігри, дискусії, коло ідей, мозковий штурм, мікрофон, акваріум і інші.

 

  Актуальність досвіду

    Головне завдання вчителя –  створення оптимальних умов для розвитку комплексу якостей дитини, які забезпечують успішну діяльність в умовах, що змінюються, компетентність та соціальну мобільність випускника, здатного до життєтворчості та самореалізації,  готовності до успішної діяльності в різних сферах інформаційного суспільства.

 

  Практичне значення досвіду

Практичне значення досвіду полягає у розробці дієвої, результативної системи міжпредметної інтеграції математики з інформатикою, спрямованої на формування ключових компетентностей учнів. 

 

  Інноваційна значущість досвіду

Значущість досвіду - у системному розвитку ключових компетентностей учнів, сприянні формуванню інноваційної особистості, виховання успішного випускника, готового приймати власні рішення, розв’язувати будь-які проблемні ситуації, здатного ефективно працювати і просто існувати в інформаційному суспільстві.

 

  Провідна ідея досвіду

Провідна ідея досвіду полягає у реалізації міжпредметних зв'язків на уроках математики та інформатики, створення у школярів цілісного уявлення про навколишній світ та  формування ключових  компетентностей учнів.

 

  Технологія реалізації провідної ідеї досвіду

Стійкий результат може давати лише система роботи вчителя. Система моєї роботи побудована за трьома векторами:

  • урочним;

  • позаурочним;

  • позашкільним.

Урочний вектор охоплює інтеграцію математики з інформатикою, навчання через співробітництво, акцент на завданнях прикладного характеру, рівневу диференціацію, проєктну діяльність, тестові технології, ігрові технології.

     Готуючись до уроку, продумую всі складові, будую його цілісним, завершеним і водночас роблю урок органічною складовою теми, що вивчається. Це залежить від рівня успішності учнів, їх вікових та психологічних особливостей, технічного забезпечення та інших чинників. Для мене важливим є внутрішній настрій учнів для реалізації активних форм роботи, використання комп'ютерних технологій, проведення нестандартних уроків, створення умов для самовираження дитини в різних видах діяльності. І від того наскільки вдалим буде вибір технології навчання на певному етапі уроку, залежить досягнення поставленої мети. Матеріали до уроку – це ніби пазл, який складається з окремих важливих деталей, які доповнюють одна одну.

     

     Уміння добре усно рахувати – одна з умов успішного навчання математики. Усний рахунок сприяє розвитку пам’яті, уваги, зосередженості, розвиває мовленнєву та соціальну компетентності. Саме тому використовую його практично на кожному уроці. Важливо при цьому  правильно підібрати усні вправи, які є засобом активізації розумової діяльності учнів. Усний рахунок проводжу так, щоб учні сприймали його як цікаву гру, починаючи з легшого, поступово наближаюсь до складніших  завдань. Учні в цей час уважно стежать за відповідями один одного і виправляють помилки. (Наприклад, 5 клас, математика. Розв’язування вправ на всі дії з десятковими дробами)

       На етапі актуалізації опорних знань дітям подобається вправа "Хто більше", або "Аукціон". Їм пропонується по черзі швидко проговорювати всі найважливіші поняття та означення даної теми, доповнюючи один одного. При цьому я питання не задаю. Перемагає той, хто сказав останній факт. (Наприклад, хмара слів)

        Активізації пізнавальної діяльності учнів допомагає створення проблемної ситуації. Атмосфера колективного пошуку й обмірковування розв’язування спільного для всіх навчального завдання, в силу своєрідної психологічної детонації, зацікавлює більшість учнів, зменшує кількість байдужих, формує компетентність продуктивної творчої діяльності. Наприклад, під час вивчення властивостей квадратного кореня, доводжу, що 2=3.   І саме в цей момент діти починають активно працювати, шукати помилку в доведенні, аргументувати власну точку зору. Або, наприклад, при вивченні теми «Правила запису формул у табличному процесорі» урок розпочинаю з практичного завдання. Під час виконання завдання учні самостійно виводять правило запису формул в табличному процесорі. (Наприклад, інформатика 7 клас "Правила запису формул у ТП")

       Під час пояснення нового матеріалу залучаю до співпраці учнів, використовуючи такі прийоми як  «мозкова атака», «ажурна пилка», «математичні дебати», робота в парах. Завдяки цьому учні навчаються критично мислити, самостійно здобувати знання, вислуховувати та приймати ідею іншої дитини, аргументувати власну думку.

(Наприклад, математика 5 клас, робота в групах "Властивості ділення натуральних чисел"; математика 5 клас, робота в парах "Властивості НСД та НСК")

  Під час вивчення і закріплення матеріалу в класах другого ступеня ефективними є дидактичні ігри, які я використовую на уроках. Школярам подобаються ігри «Вірю — не вірю», «Маленька перерва», «Друзі — недруги», «Не зіб’юсь», «Особливі прикмети». Інтегровані ігрові завдання допомагають викликати інтерес учнів до навчання та слугують мотивацією до вивчення будь-якої теми. (Наприклад, математика 5 клас "Подільність на туральних чисел")

     

    Математика, яка відірвана від життя не дає можливості дітям використовувати свої знання у повсякденному житті. На мій погляд, задачі прикладного змісту переконують учнів у потребі вивчення теоретичного матеріалу і показують, що математичні абстракції виникають із задач поставлених реальним життям. Тому на своїх уроках я систематично використовую задачі практичного змісту, адже такі задачі весь час ставить перед нами життя. Спочатку учнів зацікавлює розв’язування окремих задач, потім вивчення окремих тем, а з часом і вся наука. Разом з цим учні набувають корисних навичок роботи з довідниками, навчаються самостійно знаходити потрібну інформацію з додаткових джерел.

Отже, такі задачі формують:

  • уміння вчитись впродовж життя, бо їх використання спрямоване на формування у школярів системи знань, умінь та навичок на різних етапах навчання;

  • соціальну та громадянську компетентність, бо робота з ними розвиває вміння осмислювати зміст понять, аналізувати результати, розширювати кругозір, робити відповідні узагальнення, порівняння, висновки;

  • екологічну грамотність, ініціативність та підприємливість, соціальну та громадську компетентності, бо розвиток цих компетентностей на уроках математики може здійснюватись насамперед через ці задачі.

 Так, наприклад, реалізація компетентнісного підходу при вивченні функціонального модуля «Функції» курсу алгебри 7-го класу орієнтована на прикладне значення поняття функції та  її властивостей. Тому метою є демонстрація  необхідності вивчення теми та  значущості поняття з огляду на його широке використання у фізиці, економіці, біології, географії тощо.

      Крім того, практичні задачі допомагають висвітити міжпредметні зв’язки, які в свою чергу обумовлюють поглиблене і поширене сприйняття учнями фактів, свідоме засвоєння теорії, формування цілісної картини природи і загалом екологічної грамотності. (Наприклад, математика 5 клас "Натуральні числа"математика 5 клас Проєкт «Наближаємо перемогу разом»)

   

  Вважаючи актуальною проблему інформатизації навчального процесу, використовую інформаційні комп’ютерні технології. Серед існуючих комп’ютерних засобів навчання впроваджую: презентації, електронні енциклопедії, програми-тренажери, програмні системи контролю знань, електронні підручники, електронні онлайн-сервіси.

      Під час дистанційного навчання використовую електронний освітній ресурс "Мій клас", інтерактивні курси Gios,  Google  Classroom, Google Meet, електронний журнал  на платформі "Всеосвіта". (Наприклад,  "Мій клас", Giosелектронний журнал  на платформі "Всеосвіта")

     

      При проведенні уроків математики я використовую мультимедійні презентації та відеофрагменти, завдяки яким реалізується принцип доступності, наочності. Уроки ефективні своєї естетичною привабливістю. Завжди можна повернутися до попереднього слайду (звичайна шкільна дошка не може вмістити той обсяг, який можна зобразити на слайді). (приклад на сайті: розробки уроків)

  При формуванні інформаційно-цифрової компетентності, ініціативності і підприємливості, обізнаності та самовираження у сфері культури ставлю певне дослідницьке, творче завдання, для розв’язування якого потрібні  інтегровані знання з різних галузей. Найчастіше використовую для цього метод проєктів. На початку вивчення теми учні отримують довгострокові завдання. Результати своєї роботи старшокласники презентують на підсумковому уроці. Найбільше дітям подобається працювати над такими проєктами: «Віртуальний світ», «Топ 10 найкращих…», «Місця, де я побував», «Сучасна Україна», «Видатні постаті сучасності». При підведенні підсумків роботи над проєктом учні вчаться критично оцінювати досягнення свої та товаришів, аналізувати і виділяти головне у вивченому, доводити свою думку. (Наприклад, презентації "Мальовничі куточки світу; "10 найкращих міст світу")

   Досліджуючи проблему оцінювання навчальної діяльності учнів під час дистанційного навчання, визначила, що тестування – це метод, який дозволяє перевірити результати навчання з великою часткою об'єктивності. Крім того кожен старшокласник стикається з необхідністю здачі ЗНО та НМТ з використанням тестування. Досвід показує, що учні не завжди можуть продемонструвати свій рівень знань через зайве хвилювання. Тому необхідна попередня систематична підготовка до ЗНО та НМТ всіх учасників освітнього процесу, відпрацювання окремих етапів в більш спокійних умовах. Тому разом з іншими методами контролю знань використовую тестовий і створюю власні тести на Національній освітній платформі «Всеосвіта».(Наприклад, Мої тести на платформі "Всеосвіта"сторінка сайту "Підготовка до ЗНО")

     Позаурочний вектор охоплює підготовку учнів до участі в предметних олімпіадах, Міжнародному конкурсі «Кенгуру», Всеукраїнському конкурсі «Бобер»; пошуково-дослідницьку роботу. Одним із засобів зацікавлення учнів точними науками є позакласна робота, яка сприяє розвитку здібностей учнів, а також глибинному засвоєнню ними матеріалу.  На факультативних заняттях я організовую розв’язання складніших цікавих задач, що розвивають кмітливість, логічне та критичне мислення, вивчення додаткових питань з теорії математики. Під час проведення «Тижня МІФ» організовую конкурси, змагання, які формують основні ключові компетентності НУШ;  бажання пізнати цікавий світ математики, а також товариськість, толерантне ставлення до суперників, прагнення самовдосконалюватись та не зупинятися на досягнутому. Такі заходи сприяють вихованню учнів, розширюють і поглиблюють здобуті на уроках знання, показують шляхи їх використання на практиці, допомагають увійти в світ технічної, наукової, комп’ютерної ідеї. Цікаво і змістовно проходять такі заходи: «Найкращий математик», «Конкурс кмітливих математиків», «Перший мільйон», «Щасливий випадок», «Соло на клавіатурі», «Інформаційний квест» тощо.

(Наприклад, сторінка сайту "Позакласна робота")

 

Аналіз результатів професійної діяльності

    Працюючи в напрямку позашкільного вектора, залучаю учнів до участі у Обласних та Всеукраїнських інтернет-олімпіадах та конкурсах.

     

  Мої учні є призерами обласного етапу Всеукраїнських олімпіад з математики, Міжнародних конкурсів «Кенгуру» та «Бобер», активними учасниками інтернет-олімпіад та інтернет-конкурсів.

(Результати олімпіад, Олімпіада "На урок")

  Щоб досягти результатів, насамперед треба працювати над собою. Постійне самовдосконалення, опанування нових технічних засобів, педагогічних підходів, прийомів, особистісне зростання — вимога до кожного сучасного вчителя. Переконана, що найголовніший педагогічний інструмент — це власний приклад.

Результатом моєї педагогічної діяльності є високий рівень знань учнів, який підтверджується позитивною динамікою результатів навчання за останні п’ять років роботи.

     

Проблеми та труднощі, розкриття шляхів їх подолання

  За характером діяльності мій досвід є дослідницьким. Йому властиво експериментальні пошуки найефективніших педагогічних технологій у формуванні інтелектуальної культури та особистісних якостей школяра, реалізації вже існуючих педагогічних ідей та створенням власних завдань, творчим впровадженням нових форм, методів, способів педагогічної діяльності з урахуванням особливостей класного  колективу, оптимальною організацією індивідуального розвитку кожної особистості. Мій досвід постійно поповнюється новими проектами, а моя методична система активно розвивається. Однак існують і труднощі в реалізації мого педагогічного досвіду. Не завжди технічні можливості кабінету відповідають моїм задумам та ідеям.

Власна точка зору на зміст освіти, форми, методи, прийоми, засоби навчання

  Головне завдання кожного вчителя – сформувати ключові компетентності  школяра,  вміння критично мислити та застосовувати набуті знання.

   

   Результат навчання залежить від багатьох факторів, але процес навчання не закінчується разом із дзвінком з уроку. Він постійний. Намагаюсь зробити так, щоб у дитини бажання вчитись було свідомим і спонукало до загального розвитку особистості. Такий підхід на практиці вже показав позитивні результати: учні вміють самостійно опрацьовувати матеріал, знаходити необхідну інформацію, краще володіють практичними навичками роботи на ПК.

   

     А такий учень буде мати такі вміння:

  • виявляти ініціативу;

  • творити;

  • застосовувати емоційний інтелект;

  • продуктивно співпрацювати в команді.

  • логічно обґрунтовувати позицію;

  • вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення;

  • творчо та винахідливо розв’язувати нестандартні завдання;

  • конструктивно керувати емоціями;

  • постійно навчатися і самовдосконалюватись.

       

   Виховання такого учня і є, на мою думку, основною метою освіти у ХХІ столітті.

Є така народна мудрість: «Не навчайте дітей так, як навчали вас, бо вони народилися в інший час». Тому труднощі і полягали, і полягають, в першу чергу, в тому, що потрібно кардинально змінювати світогляд, погляди на навчання і виховання і свої, і учнів. Що в центрі уваги має бути не конкуренція чи хизування власними надбаннями, а насамперед спільна праця, спільне навчання, яке дає позитивні результати.

      Справжнім педагогічним майстром стає не той, хто володіє якоюсь особливою методикою, а той, хто вміє викликати в дитині почуття задоволення від справи, якою вона займається. Пасивне споглядання не сприяє розвиткові творчої думки. А сучасному суспільству, насамперед, необхідна саме творча особистість, здатна не лише засвоїти певну суму знань, а й застосувати їх гнучко, особистість у якої розвинене критичне мислення, навички ефективного спілкування, які дають змогу уникати конфліктів, вступати у контакт з іншими особами, поважати точку зору кожного члена суспільства, вчитися все життя.

   

   Тому, робота над розвитком інтелектуального і творчого потенціалу учнів і формування їх життєвих компетентностей на уроках математики та інформатики -  це потужній потенціал для учнів у виборі подальшого життєвого шляху, розвиває почуття громадянської відповідальності, активну позицію, а душу наповнює гордістю за досягнення своїх вихованців.

         

      В своїй роботі прагну докласти максимум зусиль, щоб в душах дітей зникала байдужість до оточуючого, до навчання; на уроці завжди панувала атмосфера праці, довіра учня до вчителя і повага вчителя до учня.

      Переступаючи шкільний поріг, я щомиті намагаюсь дотримуватись простих і водночас величних ідей, що закладені в думці Конфуція: «Коли шляхетна людина вчить і виховує, вона веде, але не тягне за собою, спонукає, але не змушує, вказує шлях, але дозволяє учневі йти самому». 

bottom of page